tekst alternatywny

~Myśl tygodnia~

"Żebym zrozumiał innych ludzi inne języki inne cierpienia" - Zbigniew Herbert

Nowe Artykuły:

LICZBA WEJŚĆ:

Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin

Kara śmierci w polsce

Kara śmierci w Polsce

 

Tematem moich rozważań będzie pokazanie mojej pozycji w temacie wykonywania  kary śmierci na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Ponieważ od 1998 roku w polskim systemie prawnym została ona zakazania, postaram się przedstawić okoliczności, w których wymiar takiej kary byłby najbardziej odpowiedni. W pełni praktykowana jest w większości stanów Ameryki, północno-wschodnich krajach Afryki oraz w Azji środkowej...

 

Kara śmierci w Polsce

 

Tematem moich rozważań będzie pokazanie mojej pozycji w temacie wykonywania  kary śmierci na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Ponieważ od 1998 roku w polskim systemie prawnym została ona zakazania, postaram się przedstawić okoliczności, w których wymiar takiej kary byłby najbardziej odpowiedni. W pełni praktykowana jest w większości stanów Ameryki, północno-wschodnich krajach Afryki oraz w Azji środkowej.

            W pierwszej kolejności chciałbym zobrazować nastawienie polskiego społeczeństwa z perspektyw religijnych. W kraju dominują wyznawcy katolicyzmu, więc tę grupę uznaje się za dominującą. Postawa kościoła katolickiego mówi, że posuwanie się do takich czynów, tłumaczone jako ostateczność jest dopuszczalne. Jednak nastawienie różnych kapłanów innej hierarchii, bądź pochodzący z innego miejsca mogą mieć trochę odmienną postawę.  Ważnym aspektem było również wykonanie kary. Kościół nie popierał krwawych tortur i tym podobnych.

            Patrząc na normy etyczne znajdziemy się w momencie gdzie za i przeciw są mniej więcej w tej samej ilości. Uważa się że kara śmierci karą nie jest, ponieważ osoba jej nie przeżywa. Nazywana jest często po prostu egzekucją. Jednak dużym prawdopodobieństwem jest to, że w jakiś sposób zapobiega przestępstwom. Zbrodniarze, złodzieje czy inni wandale boją się takich konsekwencji, automatycznie wycofują się z takich działań. Osoba skazana na karę śmierci nie ma możliwości popełnienia innych przestępstw z wiadomych przyczyn, więc jest to pod tym względem bardziej korzystna. Nie zmienia to faktu, że czyn ten jest niehumanitarny i nieetyczny. Można było by polemizować, że zachowanie mordercy również jest nieetyczne, ale skoro nie popieramy morderstwa to jaki sens ma czynienie tego samego. Jednak przestępczość w USA spadła o 60% od momentu wprowadzenia kary śmierci.

            Społeczeństwo polskie według sondażu z roku 2004, w 77 % popiera wymierzanie kary śmierci. A w roku 2007, 63 %. To i tak ponad połowa, więc mogę stwierdzić, że wprowadzenie do polskiego prawa takiej kary nie zrobiłoby większego oburzenia wśród obywateli.

            Kolejnym i ostatnim aspektem, tym razem politycznym są czasy w których żyjemy. Tak zwany czas pokoju, dąży do rozwiązywania wszelakich spraw drogą dyplomatyczną. To też kara śmierci, nie powinna więc być stosowana. Można temu zaradzić. Bardziej rygorystyczne prawo karne tj. kara dożywocia za morderstwa ze szczególnym okrucieństwem. A na samym początku, dobre wychowywanie dzieci.

            Nie umiałbym uwarunkować się po jednej stronie tego odwiecznego konfliktu. Uważam jednak, że w skrajnych przypadkach, gdzie przestępstwo było szczególnie okrutne, wymierzanie kary śmierci jest dobrym wyjściem.

 

Write a comment

Comments: 1
  • #1

    Zjadłem Naleśnika (Sunday, 03 February 2013 16:51)

    Nie taka kara nigdy nie jest dobra.Lepszym rozwiązaniem jest dożywotnia praca w kopalni bez możliwości wyjścia na powierzchnię. Więzień przydatny jest wtedy w pracy.O i karmiony być powinien tylko odpadami z różnych miejsc. Przez co odpadki się nie marnują, a państwo nie tarci pieniędzy na wyżywienie.